MC Kramppi - MTB-reittiesittelyt

Tampere-tien eteläpuoli (Hollola/Lahti)

1. Urheilukeskus - Salpakangas

Reittikartta eri tiedostomuodoissa:

(Maps.live.com-palvelussa on erittäin tarkat satelliittikuvat. Google Earth-tiedosto vaatii Google Earth -ohjelman.

maps.live.com-reitti Google Earth-reitti GPX-reitti

 

Reitin lähtöpaikka Urheilukeskus, Lahti
Reitin päättymispaikka ABC Salpakangas, Hollola
Reitin pituus 9,5 km
Reitin korkeusero 128 m (kokonaisnousu)
Arvioitu ajoaika 0:45-1:15 h
Reitin vaikeusaste Alun jyrkän nousun jälkeen reitillä ei ole kovin suuria korkeuseroja. Tampere-tien eteläpuolella olevat polut ovat osittain nopeita kivikkoröykytyksiä, joissa saa olla tarkkana kostealla kelillä. Polkujen vaikeusaste ei ole kovin suuri eikä erityisen vaarallisia laskuja ole reitillä.

 

Yhteenveto reitistä Reitti lähtee Lahden urheilukeskuksesta kulkien pääsääntöisesti hieman Tampere-tien eteläpuolta päätyen Salpakankaan ABC:lle.

Urheilukeskuksesta noustaan hyppyrimäkien vasemmalta puolelta kohti vanhaa ravirataa, josta jatketaan polkuosuuden jälkeen Tampere-tien eteläpuolelle. Tämän jälkeen reitti koukkaa hieman kauemmaksi Tampere-tiestä palatakseen taas tien läheisyyteen Pirttiharjussa. Sitten vielä hiukan polkuja Riihelän yläpuolella ja siirtymä ABC:lle.

Reitti ei ole silmukka, mutta sen voi yhdistää esim. ABC:ltä kohti Nostavaa ja Ala-Okeroistentietä lähtevään reittiin. Salpakankaan ABC:ltä voi myös palata takaisin kohti Urheilukeskusta ajamalla Tampere-tien pohjoispuolella kulkevia runsaslukuisia reittejä.

   

Reittikuvaus:

0,0 km: Urheilukeskuksen pihasta lähdetään hyppyrimäkien ja urheilukentän välistä kulkevaa hiekkatietä ja kurvataan oikealle jyrkkään hiekkatienousuun mäkihyppykatsomoiden yläpuolella. Mäen yläosassa kierretään verkkoaidan yläpuolelle. Heti verkkoaidan kulmalta lähtee polku vasemmalle tai vaihtoehtoisesti voi kurvata poluille aivan mäen päältä hyppyrimäkien vierestä. Tässä vaiheessa onkin saatu syke nousemaan heti reippaasti.

Polkuja riittää tällä osuudella ja pääsuuntana kannattaa pitää länttä/länsi-lounasta pyrkien osumaan vanhan raviradan kulmalle.

1,1 km (reittipiste 2): Vanhan raviradan kulmalle saavuttaessa voi esim. ajaa jonkin matkaa raviradan oikeaa reunaa kunnes saapuu BMX-kuskien lähtölavan luokse, josta voi kurvata oikealle kapeammille poluille. Taaskin tällä osuudella risteilee runsaasti polkuja, joten tarkkaa kuvausta "oikeasta" reitistä on vaikea antaa. Pyrkimyksenä on kuitenkin suunnata kohti Tampere-tietä noin Oululaisen leipomon kohdalla.

Esimerkkireitissä ajettiin raviradan jälkeen n. 600 metrin pätkä pienempiä polkuja kunnes tultiin leveämmälle hiekkauralla, jota jatkettiin kohti etelää kunnes tultiin Tampere-tien pohjoispuolelle Oululaisen leipomon näkyessä etuoikealla.

2,4 km (reittipiste 3): Tampere-tien luokse saavuttaessa mennään ensin alikulkua pitkin sen ali ja jatketaan kohti etelää leipomon jäädessä oikealle puolelle. Leipomon jälkeen ylitetään Kasakkamäentie ja käännytään oikealle pyörätielle jota jatketaan muutama kymmenen metriä.

2,8 km (reittipiste 4): Oltaessa vielä leipomon kohdalla vasemmalle kääntyy hiekkapolku. Tätä ajetaan satakunta metriä, jonka jälkeen noustaan oikealle kapeammalle polulle. Tästä alkaa nopea hieman kivikkoinen polkuosuus. Reitti pysyttelee hieman talojen eteläpuolella kunnes saavutaan Männistönrinteenkadun alkupäähän.

Männistönrinteenkadun toisella puolella jatkuu polku, joka kulkee Männistönrinteenkadun ja Hakkapeliitankadun välisellä metsäkaistaleella.

3,9 km (reittipiste 5): Vasemmalle puolelle jää muutama rivitalo, jonka jälkeen tullaan hiekkapolun yli. Tästä on hyvät maisemat pitkälle vasemmalle. Hiekkapolun ylityksen jälkeen pysytellään edelleenkin Männistönrinteenkadun yläpuolella, mutta ei lasketa missään vaiheessa rinnettä alas vaan pysytään harjun yläosassa. Kun Männistönrinteenkatu kurvaa alaspäin, niin polku lähtee kurvaamaan päinvastaiseen suuntaan oikealle.

Hieman ennen Veräjämäenkadulle nousemista polulla on etuvasemmalla pieni suppa, jonka pohjalla polku käy ennen nousemistaan tielle.

4,2 km (reittipiste 6): Kun saavutaan Veräjämäenkadulle, niin ajetaan aivan pieni pätkä mäkeä ylös oikealle ja käännytään vasemmalle Kuuvuorenkadulle.

Kuuvuorenkatua jatketaan sen päässä sijaitsevaan T-risteykseen saakka. Risteyksessä ylitetään Sippalankatu ja jatketaan sen toiselta puolelta alkavalle polulle. Tämä polku on taas nopea kivikkopätkä, joka kulkee kapealla metsäkaistaleella kunnes kurvataan vasemmalle hieman ennen saapumista Päätien ylitykseen. Nyt ollaan Pirttiharjussa.

Päätien toiselta puolelta jatkuu polku loivasti etuvasemmalle. Polku kurvaa hetken päästä loivasti oikealle pysyen edelleen harjun päällä. Kun vastaan tulee avoin linja, sitä noustaan hetken matkaa ylöspäin talojen nurkalle.

5,8 km (reittipiste 7): Omakotitalojen nurkalta kaarretaan vasemmalle polkua, joka jatkuu melko suorana aika pitkään. Ensin noustaan loivasti ylöspäin teknisesti helppoa kangasmaastoa, sitten polku laskee loivasti alaspäin. Vasemmalla näkyy hieman isompi tie nimeltään Jankkarinkatu ja edestä kuuluvat jo Tampere-tien äänet. Ennen Tampere-tietä polku kaartuu kuitenkin vasemmalle ja laskee kohti Jankkarinkadun alitusta.

6,0 km (reittipiste 8): Alikulun jälkeen kurvataan oikealle lähtevälle polulle, joka kulkee lähellä Tampere-tietä. Tien lähellä menevä polku on nopeaa teknisesti helppoa kangasmaastoa. Tällä Riihelän yläpuolella olevalla metsäosuudella kulkee myös muutamia vaihtoehtoisia polkuja hieman kauempana Tampere-tiestä.

Päätien lähellä menevä polku kaartaa jossain vaiheessa loivasti vasemmalle kauemmas tiestä. Tästä eteenpäin on useita reittivaihtoehtoja, jotka kulkevat kohti Salpakangasta. Esimerkkireitillä ajettiin loivan harjunrinteen yläreunalla kunnes tultiin uudehkon pitkän verkkoaidan kohdalle.

7,3 km (reittipiste 9): Verkkoaidan yläkulmasta lähdetään hiljalleen takaisin lähemmäs Tampere-tietä. Tällä osuudella polut ovat hieman juurakkoisia, mutta eivät kovin vaikeita. Salpakankaantien varrella oleva asutus pidetään koko ajan vasemmalla puolella kunnes asutuksen ja Tampere-tien väli on niin kapea, että tupsahdetaan tien varrella kulkevalle pyörätielle.

7,8 km (reittipiste 10): Pyörätielle saapumisen jälkeen vuorossa onkin siirtymää. Ensin alitetaan Pulla-Poikien risteyksessä Ala-Okeroistentie ja jatketaan esim. päätien vasenta puolta kunnes saavutaan Kankaan koulun kohdalle.

9,5 km (loppupiste): Kankaan koulualueen loppupäässä kääntyy oikealle Koulurinteentien ja Tampere-tien alittavat tunnelit. Salpakankaan ABC sijaitsee näiden jälkeen Tampere-tien pohjoispuolella. Reittikartan tallennus päättyi kuitenkin Tampere-tien eteläpuolelle.

Salpakankaan ABC:lta voi lähteä esim. Tampere-tien pohjoispuolta takaisin kohti Lahden keskustaa. Pohjoispuolella risteilee lukemattomia polkuvaihtoehtoja. Toinen mahdollisuus on jatkaa ABC:lta kohti etelää esim. Nostavalle ja sieltä Ala-Okeroistentielle. Tämän reitin reittikuvaus löytyy täältä.